Антон Павлович Чехов

Антон Павлович ЧеховДата народження: 17.01.1860
Жанри: Зарубіжна класика, Дитяча проза
Країна: Російська імперія

 

 

 

 

Біографія Антона Павловича Чехова

Класик світової литературы. Почесний академік Імператорської академії наук з розряду красного письменства (1900-1902). Один із найвідоміших драматургів світу. Його твори перекладено більш ніж на сто мов. Його п’єси, особливо «Чайка», «Три сестри» і «Вишневий сад», понад сто років ставляться у багатьох театрах світу. За 25 років творчості Чехов створив понад п’ятсот різних творів (коротких гумористичних оповідань, серйозних повістей, п’єс), багато з яких стали класикою світової літератури.

Антон Павлович Чехов

Дитинство письменника

Чехов був третьою дитиною в сім’ї, в якій було шість дітей (ще одна дочка померла рано): п’ять синів та одна дочка.
Раннє дитинство Антона протікало у нескінченних церковних святах та іменинах. У будні після школі брати вартували лавку отця, а 5 годині ранку щодня вставали співати у церковному хорі.

Як казав сам Чехов: «У дитинстві я не мав дитинства». Навчання Чехова почалося у грецькій школі в Таганрозі; 23 серпня 1868 року він вступив у підготовчий клас таганрозької гімназії, що була найстарішим навчальним закладом на півдні Росії (заснована в 1806 як комерційна гімназія, з 1866 – класична). У гімназії формувалося його бачення світу, любов до книг і театру; тут він отримав свій перший літературний псевдонім – “Чехонте”, яким його нагородив вчитель Закону Божого Федір Платонович Покровський; тут розпочалися його перші літературні та сценічні досліди. Музика та книги пробуджували в юному Чехові прагнення творчості. Велику роль у цьому відіграв таганрозький театр, у якому вперше Антон побував у 13 років; подивився оперету Жака Оффенбаха «Прекрасна Олена» і незабаром став пристрасним шанувальником сценічного мистецтва. Пізніше в одному зі своїх листів Чехов напише: «Театр мені давав колись багато хорошого… Насамперед для мене не було більшої насолоди, як сидіти в театрі…» Не випадково герої його перших творів, таких як «Трагік», «Комік», « Бенефіс», «Недарма курка співала», були акторами та актрисами. Антон брав участь у домашніх спектаклях свого гімназичного товариша Андрія Дмитровича Дроссі. Чехов-гімназист видавав гумористичні журнали, у яких вигадував підписи до малюнків, писав оповідання та сценки. Перша драма «Безбатченка» була написана ним у 18 років під час навчання у гімназії.

Цей період у житті Чехова був важливим етапом дозрівання та формування його особистості, розвитку її духовних основ, дав йому величезний матеріал для письменницької роботи. Найбільш типові та яскраві постаті з’являться пізніше на сторінках його творів. Можливо, однією з таких постатей був і його вчитель математики Едмунд Дзержинський – батько Ф. Е. Дзержинського, майбутнього першого голови ВЧК.

1876 року батько Чехова розорився, за борги розпродав майно в Таганрозі, включаючи будинок, і поїхав до Москви, рятуючись від кредиторів. Антон залишився без засобів для існування і заробляв життя приватними уроками.

В 1879 він закінчив гімназію в Таганрозі, переїхав до Москви і вступив на медичний факультет Московського університету (нині Перший МДМУ ім. І. М. Сєченова), де навчався у відомих професорів: Н. В. Скліфосовського, Г. А. Захар’їна та інших. У тому року брат Антона Іван отримав місце вчителя у підмосковному місті Воскресенську. Йому було виділено велику квартиру, в якій могла б розміститися ціла родина. Чехови, що жили в Москві тісно, приїжджали на літо до Івана до Воскресенська. Там у 1881 році Антон Чехов познайомився з доктором П. А. Архангельським, завідувачем Воскресенської лікарні (Чикінської лікарні).

З 1882, будучи студентом, він вже допомагав лікарям лікарні при прийомі пацієнтів. В 1884 Чехов закінчив курс університету і почав працювати повітовим лікарем в Чикінській лікарні. За спогадами П. А. Архангельського: Антон Павлович виконував роботу не поспішаючи, іноді в його діях виражалася як би невпевненість; але все він робив з увагою і видимою любов’ю до діла, особливо з любов’ю до того хворого, що проходив його руки. <…> Душевний стан хворого завжди привертав особливу увагу Антона Павловича, і поряд із звичайними медикаментами він надавав величезного значення впливу на психіку хворого з боку лікаря та навколишнього середовища.

Потім він працював у Звенигороді, де деякий час завідував лікарнею.

Книги Антона Павловича Чехова

  1. «Хамелеон» Антон Чехов
  2. «Палата №6» Антон Чехов
  3. «Зловмисник» Антон Чехов
  4. «Вишневий сад» Антон Чехов
  5. «Товстий і тонкий» Антон Чехов
  6. «Людина в футлярі» Антон Чехов
  7. «Смерть чиновника» Антон Чехов
  8. Скорочено «Людина в футлярі» Антон Чехов
Оцініть статтю
101Kniga
Додати коментар