Дата народження: 24.11.1888
Жанри: Психологія, Мотивація
Країна: США
Біографія Дейл Карнегі
Дейл Карнегі – лектор, педагог, психолог, письменник. Створив теорію психології спілкування, став автором концепції безконфліктного спілкування.
Карнегі умів простими словами пояснити найскладніші речі. Він казав, що якщо вірити у свій успіх, то він неодмінно прийде.
Він – Дейл Карнегі, засновник теорії спілкування, людина, ім’я якої досі не дає спокою людям, які вивчають психологію спілкування. Одні бачать у ньому божество, яке роботи – кращими навчальними виданнями з комунікації. Інші, навпаки, виступають із жорсткою критикою. На їхню думку, натягнута посмішка, не підкріплена теплими емоціями та дружніми почуттями, увійшла до сучасного ділового етикету разом із вченням Карнегі.
Дитинство Карнегі
Народився Дейл Брекенрідж Карнагі (справжнє ім’я письменника) 24 листопада 1888 року в невеликому містечку Мерівіл, штат Міссурі, в бідній родині фермерів. Батько – Джеймс Вільям Карнагі та мама – Аманда Елізабет Харбісон володіли зубожілою фермою. Дитячі роки залишилися в пам’яті хлопчика як суцільне злиденне існування.
Дейл був зовсім маленький, коли його почали залучати до праці на фермі. Батько, старший брат і сам Дейл працювали в поті чола. Хлопчику доводилося підніматися о 3-й годині ранку, щоб підоїти корів. Але справи на фермі все одно не ладналися – посіви тонули у воді, поголів’я свиней косила якась інфекція.
Свої перші калоші Дейл отримав у 14 років і був щасливий від усвідомлення того, що під час негоди у нього сухі ноги. Десять центів, подаровані йому батьком на свято, прирівнювали майже справжнім скарбам.
У школі хлопчик ні з ким не дружив, його долали комплекси через злидні сім’ї. До того ж він мав не так багато часу на спілкування з однолітками поза школою, він був змушений працювати нарівні з дорослими. Красномовство Дейла розкрилося на заняттях дискусійного гуртка, куди він пішов з метою позбутися самотності. Саме там і з’ясувалося, настільки промовиста і виразна в нього мова.
Незважаючи на тяжке становище сім’ї, батьки вирішили, що сини повинні здобути гідну освіту. Дейл став студентом педагогічного коледжу, де навчання було безкоштовним, і паралельно із цим продовжував розвивати свою ораторську майстерність. Через деякий час однокурсникам стало цікаво послухати Карнагі, і вони почали збиратися спеціально.
КОЛЕДЖ ЙОМУ ЗАКІНЧИТИ НЕ ВДАЛОСЯ, ДЕЙЛ ПРОВАЛИВСЯ НА ІСПИТІ З ЛАТИНСЬКОЇ МОВИ. ПОТРІБНО БУЛО ЯКОСЬ ВИЖИТИ, І МОЛОДА ЛЮДИНА ВИРІШИЛА ВІДКРИТИ КУРСИ, ЯКІ МОГЛИ ВІДВІДУВАТИ ВСІ МІСЦЕВІ ФЕРМЕРИ.
Так розпочалася його трудова біографія. Але це заняття незабаром набридло педагогу-початківцю, він усвідомив, що хоче досягти в житті набагато більших вершин, а не залишитися назавжди сільським учителем.
Дейл знаходить собі нову роботу. Тепер він є торговим агентом компанії Armour&Company з продажу м’ясної продукції. Через свою діяльність він часто переконував покупців, вивчав їхню реакцію, змінював свою позицію, і завдяки цьому розвивав мистецтво публічної мови. Дейл навчився робити висновки, які потім опублікував у своїй першій книзі корисних порад. Він видав її, але з усього тиражу було продано всього два екземпляри.
Нагромадивши перші п’ятсот доларів, Дейл пішов із компанії, і оселився у Нью-Йорку, у будинку, власником якого була Християнська організація. У світі вирувала економічна криза, багато успішних і багатих людей розорялися на очах, і потребували не тільки фінансової, а й психологічної підтримки. Молодий оратор починає виступати з лекціями, благо охочих його послухати було достатньо. Багатьом, хто приходив на його виступи, не вистачало впевненості у завтрашньому дні, у багатьох були проблеми з рідними, багато хто потребував ради з питань започаткування свого бізнесу чи просування кар’єрними сходами. Дейл умів знаходити відповіді на всі питання.
ДЕЙЛ ОТРИМАВ ПРИСТОЙНИЙ ГОНОРАР, А СПУСТЯ ДЕЯКИЙ ЧАС ХРИСТИАНСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ ЩЕ І ЗБІЛЬШИЛА ЙОГО. ІМ’Я ЛЕКТОРА СТАЄ ВІДОМИМ І В ІНШИХ ЦЕНТРАХ, ЙОГО ПОЧАЛИ ЗАПРОШУВАТИ ПРОЧИТАТИ СВОЇ ЛЕКЦІЇ В РІЗНИХ МІСЦЯХ. ЙОГО ПЕРША БРОШУРА, ЩО НЕ МАЛА УСПІХУ У СВІЙ ЧАС, ТЕПЕР РОЗЛІТІЛАСЯ В ХВИЛИНИ ОКА.
У 1922 році Дейл змінив своє прізвище з Карнагі на Карнегі. Це швидше за все було рекламною метою із привернення уваги, тому що асоціювалося з ім’ям мільйонера Ендрю Карнегі, якого Дейл часто згадував у своїх книгах.
Література і Психологія
З кожним роком відточувалася майстерність оратора, він набував безцінного досвіду спілкування, накопичував враження та висновки, і 1926-го видав першу серйозну працю – книгу «Ораторське мистецтво та вплив на ділових партнерів». Мало того, він створив власну систему навчання, яку відразу запатентував, і це почало приносити йому постійний дохід.
Протягом наступних десяти років Дейл дійшов висновку, що хочуть навчитися непросто говорити красиво, а й впливати на думку оточення, до прийняття необхідних їм рішень. Ці роздуми він виклав у книзі «Як завойовувати друзів і впливати на людей», яка стала найбільшою його роботою. Незважаючи на мільйонні тиражі, видання продалося дуже швидко, гонорар обчислювався в сумі з кількома нулями, а в переказі на нинішній курс Карнегі мав би мільярди.
У своїй книзі Карнегі давав пораду, що потрібно зробити, щоб залишити після себе гарне враження, як зберегти його і змусити людину зробити правильні висновки щодо вас. Популярність книги пояснюється тим, що автор як приклади наводив життєві ситуації, давав чіткі практичні поради – посміхатися, не критикувати, виявляти зацікавленість співрозмовником.
Успіх книги був приголомшливим, читачі з нетерпінням чекали на нові роботи автора. І він не обдурив їхніх очікувань, 1948-го видав нову роботу під назвою «як перестати турбуватися і почати жити», яку опублікували у Великій Британії. У ній Карнегі вчив як треба самозаспокоюватися в різних ситуаціях і місцях – у дорозі, на роботі, в черзі.
Одні переносять стрес практично без наслідків, інші не можуть упоратися із занепокоєнням, і воно стає хронічним. Дейл радив забувати про минуле і не думати, що буде завтра. Він закликав жити сьогодні та налаштовуватися на позитивне мислення. Крім цього для спокою людині необхідне якесь заняття, чи то робота, хобі чи цікаве дозвілля. Коли людина зайнята, вона спокійна.
КАРНЕГИ РОЗРОБИВ ЗАКОН ВЕЛИКИХ ЧИСЕЛ, ЯКИЙ ЗАКЛЮЧАЄТЬСЯ В ТОМУ, ЩО ПОБІЙНІ ПОДІЇ ВИНИКАЮТЬ У ЖИТТІ З НЕЗНАЧНОЇ МОЖЛИВОСТІ, І БОЯТЬСЯ.
Свою наступну книгу Карнегі назвав “Як виробляти впевненість у собі та впливати на людей, виступаючи публічно”. У ній основний акцент автор робив на лекціях перед аудиторією. Книгу вважали Біблією для тих, хто хоче набути навичок ораторської майстерності. У США цю книгу перевидавали понад сто разів, а за минулі роки вона перекладена тридцятьма мовами у всьому світі.
Особисте життя Карнегі
Карнегі зумів навчити мільйони людей стати успішними, проте своє особисте життя влаштував лише з другої спроби. Вперше він одружився з Лоліті Бокер, і цей шлюб існував протягом десяти років. Розлучалися вони потай, щоб не підірвати авторитет відомого лектора і не зірвати продаж його книг.
Другий шлюб Карнегі став вдалим. Його дружиною стала Дороті Прайс, яка неодноразово була на його лекціях, купувала його книги. Вона була досить заповзятливою, на момент укладання шлюбу подружжя склало шлюбний договір, за яким Дороті мала права на 50% всіх доходів чоловіка. Але саме завдяки їй творчий талант Карнегі став приносити реальні доходи. У цьому шлюбі у письменника народилася єдина дочка Донна. Він виховав і дитину подружжя від перших стосунків – дівчинку Розмарі.
Дочці письменника вдалося стати головою правління Dale Carnegie&Associates Ins. Саме вона видала книгу, яка привертала увагу своєю назвою – «Як завоювати друзів та впливати на людей. Для дівчаток-підлітків». В університеті Карнегі навчалися співробітники найвідоміших американських компаній.
Програма навчання складалася з кількох десятків тем. Студенти вчилися закладати фундамент у подоланні перешкод та досягнення успіху, ставити цілі та використовувати ентузіазм, займатися міжнародними продажами та ефективними презентаціями. 2006-го підбили підсумки, і виявилося, що за ці роки в університеті навчилося понад сім мільйонів людей у всьому світі.
Смерть Корнегі
Більшу частину життя Карнегі присвятив вивченню міжособистісного спілкування, але до кінця своїх днів залишився на самоті. Його останні роки пройшли у нью-йоркському будинку. Відносини з дружиною існували лише на папері. Письменник страждав від серйозного захворювання – лімфоми Ходжкіна, яку посилювала ниркова недостатність. Це стало причиною його смерті 1 листопада 1955 року. Є версія, що Дейл втомився від боротьби із хворобою, і застрелився. Але це лише версія. Місцем упокою Карнегі став Белтонський цвинтар у штаті Міссурі.